Turen passer for: Passer for deg som har god kondisjon og er trygg i høyden.
Turens tempo: Rolig
Turbeskrivelse: Vi starter turen ved bommen ved Svartediket og følger grusveien langs vannet før vi tar fatt på stigningen opp Ulrikseggen mot Ulriken.
Dette er en kort, men krevende tur i bratt og tidvis ulendt terreng. Enkelte steder må vi bruke hendene litt. Ruten har også eksponerte partier og passer derfor best for deg som er trygg i høyden og komfortabel med luftige partier. Gode fjellsko anbefales.
Underveis tar vi pauser på fine utsiktspunkter og nyter flott utsyn over Bergen og Byfjorden. Det er omtrent 500 høydemeter opp til toppen.
Vel oppe ved masten på Ulriken avslutter vi fellesturen. Derfra kan du velge å gå ned Sherpatrappene eller ta Ulriksbanen ned for egen regning.
Trasé: Svartediket - Ulrikseggen - Ulriken
Turledere: Daniel Linehan (tlf. 45036490)
Oppmøte: Bommen ved Svartediket (se kart)
Kollektivtransport: Buss 5 eller 6 til Årstadveien
Parkering: Parkering i gatene rundt Svartediket mot betaling (soneparkering).
Stigning: 500 hm
Distanse: 5 km
Varighet: 3 timer
Gradering av turen: Krevende
#DNTnærturBergen #Ulriken #Utsiktstur
Vi oppfordrer alle til å støtte opp om DNT nærtur Bergen ved å bli medlem i Bergen og Hordaland Turlag.
Følg oss på Facebook
#dntnærturbergen