Go Norsk Friluftsliv to main content
22. Sep 2026

Tirsdagstur: Rundtur Skolma - Veten fra Flø

Mer informasjon
Tirsdagstur: Rundtur Skolma - Veten fra Flø
IconSted
Ulstein
Icon Tid
Kl. 08.50 - 17.00
Icon Arrangør
DNT Sunnmøre
Icon Kontaktperson

Vi arrangerer hverdagsturer i og rundt Ålesund hver tirsdag (nesten). Målgruppa er alle som ønsker en fellestur. Bli med på tur du også!

Beskrivelse :  

Dette er en av mange flotte "langturer" en kan gå på Hareidlandet.                                                           Turen starter der vegen ender på Ytreflø. Vi går på grusveg og traktorveg i ca. 2 km. før stien går oppover Ytreflødalen. Vi krysser en elv, går over et myrlendt område før vi kommer ut på fjellkanten og følger stien videre her. Dette er den tyngste delen av turen med 630 høydemeter med delvis bratt stigning. Stien er tydelig og utsikten er helt fantastisk hele vegen til toppen av Skolma. Fra Skolma er det fint å vandre videre til de neste toppene. Vi fortsetter til Signalhornet, så går vi videre til Sneldelida og Smørkinna og til slutt kommer vi til Veten. Det er sti og merkepinner hele ruten vår og vi har flott utsikt stort sett hele turen. Fra Veten tar vi stien som går ned fra fjellet. Denne stien har noen bratte, krevende parti. Vi kommer til en skogsvei og følger den ned til Midtflø. Derfra går vi tilbake til parkeringen på Ytreflø.     

Turen er 18 km. Høyeste punkt er 635 moh og vi går 1300 høydemeter, Vi beregner 6,5 timer. Kjøring til og fra  Flø kommer i tillegg.                                                                                                                                       Denne turen er veldig væravhengig og vil bli avkortet ved dårlig vær.

Oppmøte

Oppmøte for samkjøring ved Sulesund fergekai i god tid før fergen går kl. 08.50

Alternativt oppmøte direkte ved turstart ved enden av Fløvegen på Ytreflø kl. 09.50 Parkering der vegen slutter

Vi oppfordrer til samkjøring. Fordeling av kostnad ved samkjøring: Ved samkjøring oppfordrer DNT ved hver av deltakerne sjåføren i henhold til følgende regnestykke: antall km x 3 kr + eventuelle bombenger, parkering og andre utgifter, fordelt på totalt antall personer i bilen. 

Ta med : Ta med drikke, mat, kjeks/frukt. Passende klær etter vær og forhold, og godt fottøy. 

Pris : Turen er gratis for medlemmer, og 50 kr for ikke-medlem. Vi oppfordrer alle til å melde seg inn i DNT.

Påmelding : Meld deg på her slik at vi vet hvem som kommer. Gi beskjed til turleder direkte ved frafall.

Turleder : Eli Giskeødegård tlf. 99 48 25 37, Ingrid Stette tlf. 99 40 68 96 

Generelt om turene : Turene har variabel vanskelighetsgrad. Turmålet kan bli endra eller turen avlyst hvis hvis været/forholda blir for dårlige. Tidsbruken er et estimat og kan endre seg avhengig av forhold, gruppetempo og lignende, og vi ber om forståelse dersom den aktuelle tidsbruken avviker fra estimert oppgitt i turbeskrivelsen. På vinteren kan vi ha både langrenn og trugeturer.  Oversikt over alle turene finner du her.

Gradering av turer som enkel, middels eller krevende er gjort fra objektive forhold som lengde og antall høydemeter og kan endres basert på forholdene (les mer om graderingene) . Les turbeskrivelsen nøye og sette deg inn i graderingen/nivået på forhånd. Vurder deretter om dette er en tur som for deg.

Bli turleder? Vi søker alltid flere turledere slik at vi kan rotere på hvem som leder turen. Kanskje du kan være aktuell turleder? Eller kjenner du noen som det kan passere for? Vi ønsker også å starte turer på dagtid andre steder på Sunnmøre og se muligheter for flere turgrupper med ulike tempo.

Vilkår for deltakelse på fellesturer : Når du melder deg på denne turen bekrefter du at du har lest og godkjente vilkår som er beskrevet i våre generelle vilkår. 


Medlemmer i DNT støtter sin lokale forening i drift av hytter, ruter og aktiviteter for de fleste. Melder du deg inn, får du rabatt ved overnatting på alle DNT-hytter i Norge, på aktiviteter og i tur- og nettbutikk. Du får også friluftsmagasinet Fjell og Vidde 5 ganger i året og en rekke andre medlemsfordeler.       Les mer om medlemskapet på dnt.no.

Icon Oppmøtested