Go Norsk Friluftsliv to main content
28. Jun 2026

Barnas Turlag: Steinalder-eventyr ved Skipshelleren!

Mer informasjon
IconSted
Vaksdal
Icon Tid
Kl. 12.00 - 15.00
Icon Arrangør
Vaksdal Turlag
Icon Kontaktperson
Vaksdal Turlag styret
vaksdal.turlag@dnt.no

Har du lyst til å se hvor folk bodde for flere tusen år siden? Bli med Barnas Turlag på en spennende tur til Skipshelleren på Straume! Dette er ikke bare en vanlig søndagstur, men en sjanse til å utforske en av Norges mest kjente steinalderboplasser.

Tid og sted

  • Dato: Søndag 28. juni

  • Oppmøte: Kl. 12.00 ved parkeringsplassen ved Straume bru.

  • Varighet: Vi regner med å bruke ca. 2,5–3 timer på hele turen inkludert god pause.

Om turen

Turen ut mot Skipshelleren går langs fjorden i et vakkert landskap. Stien er relativt lettgått og passer utmerket for små føtter. Selve helleren er enorm – den er hele 30 meter dyp og har et "tak" som rager 25 meter over oss! Her kan barna virkelig bruke fantasien og se for seg hvordan det var å bo her i gamledager.

Vi holder et tempo som passer for alle, med fokus på oppdagelsesferd langs veien.

Ta med:

  • Gode tursko eller joggesko.

  • Klær tilpasset været (det er svalt og skyggefullt inne under helleren).

  • Matpakke og drikke til en skikkelig "steinalder-rast".

  • Noe å sitte på.

  • Lommelykt? Det kan være gøy å lyse litt inn i krokene under den store helleren!

Aktiviteter

Ved helleren tar vi oss tid til å utforske området. Vi kan snakke litt om hva de spiste i steinalderen (visste du at de fant tusenvis av beinrester her?) og kanskje vi prøver oss på noen leker som barna i steinalderen kunne ha likt.

Vi tar med ved for å tenne bål, nede ved vannet, om noen vil grille.

Pris: Gratis og åpent for alle.

Icon Oppmøtested