Go Norsk Friluftsliv to main content
12. Dec 2026

Overnatting i telt vinterstid

Mer informasjon
Overnatting i telt vinterstid
IconSted
Nord-Aurdal
Icon Tid
Icon Arrangør
DNT Valdres
Icon Kontaktperson

❄️ Vintertelting – tør du ta steget?

En smakebit på vinterens kanskje mest undervurderte friluftsopplevelse.

Har du noen gang lurt på hvordan Valdres føles når stillheten legger seg over snøkledde vidder, og natten glitrer som om stjernene har kommet litt nærmere? Vintertelting byr på nettopp denne magien – en ro du må oppleve for å tro den.

Det handler ikke om ekstremt utstyr eller heroiske prestasjoner. Det handler om den første koppen varm drikke utenfor teltåpningen. Om å krype ned i soveposen mens nordavinden synger langt der ute. Om å våkne til et rosa morgenlys som får hele fjellheimen til å gløde.

Vintertelting er naturens slow‑motion-knapp: klar luft, dype inntrykk og en følelse av mestring som varer lenge etter du er tilbake i hverdagen.

Har du lyst til å prøve? Kanskje er det i år du tar din første vinternatt ute.

Kurset i vintertelting vil foregå i nærheten av Leira, og vi vil ha mulighet til å trekke inn i oppvarmet lavo, dersom det blir for kaldt i teltet for deg. Har du eget telt så tar du det med, hvis ikke så har vi flere telt til utlåns. Vi har også primuser og kokesett for å lage mat/varm drikke under kurset. Du må ha en sovepose som er merket for vinter eller 4-sesong. Pakkeliste og mer detaljert informasjon sendes etter påmelding. Er du usikker og trenger en samtale, så er det bare å kontakte en av kursholderne.

Overnatting utendørs på vinterstid kan være kaldt, men her vil dere lære mange gode og nyttige tips for å få en varm natt ute i kulden. Fokuset vil være på mestring og kos selv når det er vinter.

Turleder 1

Torkjell Haugen

92898598

torkjell.haugen@dnt.no

Turleder 2

Morten H Svendsen

98282030

morten.svendsen@dnt.no

Icon Oppmøtested