Go Norsk Friluftsliv to main content
31. May 2026

3-fjellstur med Klart det går

Mer informasjon
3-fjellstur med Klart det går
IconSted
Bergen
Icon Tid
Kl. 10.00 - 15.00
Icon Arrangør
Bergen og Hordaland Turlag
Icon Kontaktperson

)Denne dagen blir vi med på den store folkefesten 3/4/7-fjellsturen! Vi går en tilrettelagt variant av 3-fjellsturen sammen. Denne traseen går på asfalt og grus, på breie veier.

Dato

31. mai 2026

Oppmøte: 

Den blå steinen (Torgallmenningen). Oppmøte kl. 10:00.

Turbeskrivelse: 

Vi går den tilrettelagte 3-fjellstraseen. Første klippepost/innsjekkingspunkt er ved Fløybanen øvre stasjon. Vi tar banen opp, og følger hovedveien inn til Brushytten og videre relativt bratt opp på asfaltvei til Rundemanen, klippepost/innsjekkingspunkt nr. 2 på vår tur. Den vanlige ruten går herfra på sti ned til Sandviksfjellet. Den tar ikke vi, vi går i steden tilbake til Brushytten, og følger hovedveien mot Fløyen et lite stykke, før vi svinger av på grusvei mot siste klippepost/innsjekkingspunkt på 3-fjellsturen, ved Sandviksfjellet. (på grunn av arbeid ved dammen ved Storediket, vil vi vurdere egnet rute mot Sandviksfjellet). Siste etappe går på kupert, men god grusvei tilbake til Fløyen, og retur til sentrum med Fløybanen. Vi går i samlet flokk til Turlaget i Marken, og får t-skjorte, heder og ære som belønning for vel gjennomført 3-fjellstur. ;-)

Turen er tilrettelagt på den måten at hele traseen følger asfalt/grusvei, men vi gjør oppmerksom på at turen har flere bratte og lange bakker. I tillegg noe varierende gruskvalitet. Det er mange tusen personer som går tur denne dagen, så det er mye folk å forholde seg til, noe som kan være greit å være klar over. Turen er også tilrettelagt slik at vi bruker ekstra lang tid der det trengs, tar jevnlige pauser og har fokus på at alle skal ha en god opplevelse.

Samlet er turen ca. 11 km. Vi påregner å bruke ca. 5 timer på hele turen, men dette vil avhenge av gruppesammensetningen.

Lurer du på om turen passer for deg? Ta kontakt med turlederne eller administrasjonen i Bergen og Hordaland Turlag for å høre mer. 

Turbeskrivelse av turen ligger på UT.no, ta en kikk her.
Turen fra øvre Fløibanestasjon til Rundemanen er beskrevet for hjulbrukere i forbindelse med Ti på hjul, denne gir en pekepinn på hvordan deler av traseen er. 

Ta med 

Godt med mat og drikke, klær etter værmelding, gode sko og sitteunderlag.

Pris

Det er gratis å delta, og Turlaget dekker utgifter til startkort samt Fløibanebilletter tur/retur. Tilskudd som skal stimulere til aktivitet for personer med funksjonsnedsettelse gjør dette mulig.

Hund

Det er lov å ta med hund på turen.

Turledere 

Åse Øvrestrand (nr 916 15 280) med flere

Påmelding 

Denne turen krever påmelding, dette gjør du nederst på siden, eller du kan ringe turleder Åse Øvrestrand på tlf: 916 15 280. Ta kontakt med oss dersom du trenger hjelp til påmelding. Dersom du har tilknytning til Blindeforbundet, kan du ta kontakt med Silje Thon for påmelding (nr. 480 70 372). 

Ved behov for ledsager:

Har man behov for ledsager må man stille med dette selv, men si fra om du mangler dette i forkant av turen så vil vi forsøke å rekruttere noen som kan bistå. Ledsager må også meldes på.

Målgruppe:

Klart det går-gruppen har fokus på tilrettelegging for personer med fysiske funksjonsnedsettelser. Les turbeskrivelsen i forkant av turen, og ta kontakt om noe er uklart.

Les generelle vilkår for deltakelse på BHT sine aktiviteter.

Støtt Bergen og Hordaland Turlag sitt arbeid ved å bli medlem i BHT/DNT.

Icon Oppmøtested