Et flertall i befolkningen mener vi tillater for mye hyttebygging og at naturen betaler prisen. – Tap av natur gir fattigere naturopplevelser, advarer Norsk Friluftsliv.
79 prosent svarer at dagens hyttebygging i Norge påvirker natur og naturopplevelser negativt i svært stor grad, i stor grad eller i noen grad. Det viser nye tall fra Ipsos. I andre enden av skalaen mener 12 prosent det påvirker i liten grad og 3 prosent ikke i det hele tatt.
– Det økende presset på naturen går direkte ut over naturopplevelsene våre. Norge er et land med storslått og variert natur, og det må vi ta vare på. Når vi bygger ned store områder med hytter, veier og annen utbygging, betaler vi med naturmangfold, dyreliv og områder der vi kan koble av fra hverdagsstress og kjenne på stillhet og ro, sier Bente Lier, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
Store arealer satt av til hytter
Det er i dag over 450 000 hytter og fritidsboliger i Norge, og det er satt av arealer til langt flere. Per 2024 hadde kommunene satt av 1 682 kvadratkilometer til hyttebygging, noe som tilsvarer 80 prosent av landarealet til Vestfold fylke, ifølge tall fra SSB. Imidlertid er bare 20 prosent av disse arealene bygd ut i dag, noe som betyr at det fortsatt finnes et betydelig potensial for videre nedbygging, dersom kommunene ikke tar grep.
Den nye undersøkelsen viser at et klart flertall i befolkningen mener at vi må trekke i bremsen når det gjelder hyttebygging. 49 prosent av de spurte mener det tillates for mye hyttebygging i norsk natur i dag, 34 prosent mener det tillates passe mye og 5 prosent mener det tillates for lite.
– Når folk flest opplever at hyttebyggingen går utover både natur og naturopplevelser, må det få konsekvenser for hvordan vi forvalter arealene våre. Å bygge ut hele arealet som er satt av til nye hytter, vil også være på kollisjonskurs med natur- og klimamålene. Skal vi nå målene, må vi endre kurs og la hensynet til naturen veie vesentlig tyngre i utbyggingssaker, sier Lier.
Størst motstand blant eldre
Undersøkelsen viser også tydelige aldersforskjeller når det gjelder holdninger til hyttebygging. Mens 60 prosent av de over 60 år mener vi tillater for mye hyttebygging, gjelder det bare 36 prosent av de mellom 18 og 29 år. Samtidig er det 25 prosent over 60 år som mener dagens hyttebygging i svært stor grad påvirker natur og naturopplevelser, mot 10 prosent mellom 18 og 29 år.
– De som har levd lenger, kjenner nok i større grad endringene på kroppen og ser kontrastene i norsk natur nå sammenlignet med før. For de som er yngre kan det være vanskeligere å se hvor store endringer det faktisk er snakk om, sier Lier.