Go Norsk Friluftsliv to main content

Sammen for styrket lokal beredskap

Publisert 12.08.2025

Tekst: Ragnhild Erevik Fosse

KS, Frivillighet Norge og Norsk Friluftsliv står sammen på Arendalsuka 2025 for å løfte samfunnssikkerhet og beredskap høyt på den politiske dagsordenen. Budskapet er klart: Skal vi lykkes i kriser, må vi samarbeide bedre i hverdagen.

– Vi er nødt til å kjenne hverandre før krisen rammer. Kommunene og frivillige organisasjoner må øve sammen og planlegge sammen. Det gir trygghet – både for oss som styrer og for innbyggerne, sier Gunn Marit Helgesen, styreleder i KS.

Kjennskap og øvelse gir trygghet

Frivillige organisasjoner og kommunene har hver sine viktige roller i beredskapsarbeidet. Kommuner som har en god frivillighetspolitikk, og oversikt over lokal frivillighet, vil stå sterkere. Når de samarbeider bedre lokalt, blir beredskapen sterkere for alle. Det handler om å øve på reelle scenarioer med reelle samarbeidspartnere – og å evaluere etterpå for å bli bedre.

– Frivillige organisasjoner er en viktig del av beredskapen i Norge. Når vi får være med i planlegging og øvelser, står vi bedre rustet til å bidra når det virkelig gjelder, sier styreleder i Frivillighet Norge Trond Enger.

Egenberedskap gjør samfunnet mer robust

Når flere klarer seg selv i noen dager, kan kommunen bruke kreftene på dem som trenger det mest. Egenberedskap handler ikke bare om å ha mat og vann lagret i boden, men også om å ha praktiske ferdigheter, som å kunne lage mat uten strøm og å beherske grunnleggende førstehjelp.

Friluftsliv gir viktig beredskapskompetanse

Friluftslivferdigheter, som å tenne bål for varme og matlaging, er nyttige i krisesituasjoner. I 2025 markerer vi Friluftslivets år, med oppmerksomhet på helse, livskvalitet og glede i naturen. Samtidig bygger vi kompetanse som styrker beredskapen.

– Friluftsliv gir ikke bare glede og helse. Grunnleggende friluftslivskompetanse, som å tenne bål, orientere etter kart, og ha kunnskap om å bygge ly for en natt ute, gir både trygghet og selvtillit for den enkelte, men det styrker også sivilsamfunnet som helhet, sier styreleder i Norsk Friluftsliv, Solveig Schytz.

Totalforsvaret – et felles ansvar

Totalforsvaret handler om at alle bidrar, fra enkeltpersoner til kommuner, frivillige og Forsvaret. Friluftslivets år i 2025 og Totalforsvarsåret i 2026 henger tett sammen. Det handler om forebygging gjennom frivillige organisasjoners aktivitet, og å gjøre samfunnet og forberedt.

På bildet: Styreleder i Norsk Friluftsliv, Solveig Schytz, styreleder i KS Gunn Marit Helgesen og styreleder i Frivillighet Norge Trond Enger. Foto: KS