Denne løpeturen går gjennom nordlige Østmarka, fra Blystadlia i øst til Trosterud i vest. Vi passerer flere fine utsiktspunkter underveis, som Bjønnåsen, Ramstadslottet og Haukåsen.
Turbeskrivelse: Vi møtes på busstoppet for endestasjonen til linje 300 mot Blystadlia. Etter en kort introduksjonsrunde starter turen oppover mot Bjønnåsen. Vi nyter utsikten fra toppen, før vi setter kursen sørover, via Ramstadslottet, og deretter vestover, mot Losby. Vi stopper ikke på Losby gods, men tar av på sti videre mot DNTs Fiskelaushytta og Vannhuset. Deretter grusvei og blåmerket sti med en god porsjon stigning opp- og nedover, til Mariholtet. Vi tar en litt lengre matstopp på Mariholtet før turen går videre, igjen oppover, over Haukåsen og videre mot nordenden av Lutvann. Fra Lutvann følger vi grusvei og vei til Trosterud t-banestasjon.
Når: torsdag 14. mai 2026 (Kr. Himmelfartsdag) klokken 11:00
Oppmøtested: Blystadlia busstopp (endestopp for linje 300)
Avslutning: Trosterud t-banestasjon, senest klokken 17:00
Distanse: ca. 25 km og 1000 høydemetere
Tempo: Vi tilpasser oss tempoet etter terrenget, men holder i snitt en fart på rundt 6:00-8:00 min/km (tilsvarer ca 7,5 - 10 km/timen).
Vanskelighetsgrad: Turen er ekstra krevende. For å sikre at vi kan holde gruppen samlet, bør du ha erfaring med å løpe på sti og over lengre distanser.
Antall deltakere: 10 deltakere + 2 turledere
Pris: Turen er gratis for både medlemmer av DNT og ikke medlemmer. Kostnader for transport til og fra turen, samt mat og drikke underveis, dekkes av hver deltaker selv.
Anbefalt utstyrsliste:
Terrengløpesko
Snacks og drikke som kan "inntas i fart" (det er et stykk inn til, og tilbake fra, Mariholtet)
Løpesekk eller -vest
Klær etter vær og lett skift (vi anbefaler en ekstra trøye til å skifte på Mariholtet, tynn jakke, overtrekksbukse o.l.)
Enkelt førstehjelpsutstyr
Annen informasjon: Turen arrangeres av Vandregruppa i DNT Oslo & omegn på dugnadsbasis. Les mer om våre turer og opplegg her: https://vandregruppa.dnt.no/